DOLAR 32,2497
EURO 34,9059
ALTIN 2.426,43
BIST 10.479,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
20°C
Hafif Yağmurlu
Per 23°C
Cum 26°C
Cts 29°C
Paz 30°C

Bakan Bayraktar: İlk etapta Zonguldak’tan 1500 madencimizi daha TTK ailesine katmış olacağız

Bakan Bayraktar: İlk etapta Zonguldak’tan 1500 madencimizi daha TTK ailesine katmış olacağız
13.10.2023
A+
A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, TTK’ye 2 bin yeni işçi alımına ilişkin düzenlenen kura çekimi töreninde “İlk etapta Zonguldak’tan 1500 madencimizi daha Türkiye Taşkömürü Kurumu ailesine katmış olacağız.” dedi.

Zonguldak

Bayraktar, TTK’ye 2 bin yeni işçi alımına ilişkin Zonguldak Site Spor Salonu’nda düzenlenen kura çekimi töreninde konuştu.

Türkiye’de madenlerde yaklaşık 150 bin insanın çalıştığını belirten Bayraktar, yeni maden sahalarını üretime açarak 10 binlerce yeni istihdam sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bayraktar, madenciliğin ‘ekmeğini taştan çıkarmak’ ifadesinin en somut örneği olduğunu dile getirerek şöyle devam etti:

“Alın teriyle rızkını helal yoldan kazanan madencilerimizin haklarını korumak, onların en güvenli şartlarda çalışmalarını sağlamak da bizim en büyük görevlerimizden bir tanesidir. Son yıllarda bu kapsamda yaptığımız çalışmalar da madenci kardeşlerimizin emeğine duyduğumuz saygının bir göstergesidir. İlk etapta Zonguldak’tan 1500 madencimizi daha TTK ailesine katmış olacağız. Önümüzdeki hafta ise Bartın için 400, Karabük Yenice ilçesi için ise 100 madencimizin daha kura çekimini bu iki şehrimizde sonuçlandıracağız.”

Doğal gaz gibi cari açığı artıran diğer bir enerji kaleminin de kömür ithalatı olduğuna işaret eden Bayraktar, “2022’de yaklaşık 39 milyon ton kömür ithal ettik. Bunun ekonomik karşılığı ise yaklaşık 10 milyar dolar. Bu açığı gidermenin yolu da yerli üretimden geçiyor.” diye konuştu.

Bakan Bayraktar, 2022’de kömür üretiminin 105 milyon tonu aştığını, ancak bu miktarın yeterli olmadığını söyledi.

Türkiye’nin toplam kömür rezervini yaklaşık 21 milyar ton olarak hesap ettiklerini belirten Bayraktar, “Dolayısıyla bu kaynağın ekonomiye kazandırılması için daha fazla çaba göstermemiz, daha fazla üretim yapmamız gerekiyor. Ülkemizde madenciliğin GSYH içindeki payı 2002’de binde 6 iken 2022’de yüzde 1,4’e yükseldi. Yani yaklaşık 2,5 kat artış oldu. Ancak hedefimiz bu oranı yüzde 5’e çıkarabilmek ve inşallah orta-uzun vadede Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda ülkemizi madende net ihracatçı yapmaktır.” dedi.

Geçen yıl elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 35’i kömür santrallerinde yapıldı

2022 yılında kömürün küresel elektrik üretimindeki payının yüzde 36, Avrupa Birliği’nin üretimindeki payının ise yüzde 17 olduğunu dile getiren Bayraktar, “Bu oran Almanya’da yüzde 33, Polonya’da yüzde 72, Çin’de ise yüzde 63 düzeyinde. Türkiye 2022’de elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 35’ini kömür santrallerinden karşıladı. Yani öyle söylendiği gibi dünya kömürden vazgeçmiyor. Hatta kapalı olan kömür santrallerini de tekrar kullanıma açıyor. Biz, kim ne derse desin bu zenginliğimizi ekonomiye kazandırmaya, bu yolla ülkemizin büyümesine ve cari açığın azaltılmasına katkı sunmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bayraktar, yerli kaynakların en verimli şekilde değerlendirilmesinin zorunluluk olduğunu vurgulayarak, “Amacımız, yarının Türkiye’sinin bugünden çok daha güçlü, çok daha müreffeh bir ülke olmasıdır. Bu amaca ulaşmak için de var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Elbette ülkemizin kalkınması ve hepimizin geleceği için bunları yaparken, insanı ve çevreyi hiçbir zaman göz ardı etmeyeceğiz.” diye konuştu.

“Madenlerdeki iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini katı kurallara bağladık”

Bakan Bayraktar, maden alanında bazı düzenlemelerin yapıldığını, madencilerin maaşlarını asgari ücretin en az iki katı olacak şekilde düzenlediklerini söyledi.

Madenlerde haftada 45 saat olan çalışma süresini 37,5 saatle sınırlandırdıklarına dikkati çeken Bayraktar, “İşletmelere, istihdam ettikleri personel için sigorta poliçesi yaptırma zorunluğu getirdik. Madenlerdeki iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini katı kurallara bağladık. Ani ve habersiz denetimlerimizi artırdık. Bu kapsamda bu yıl şu ana kadar 7 bin 24 denetim gerçekleştirdik. Yıl sonuna kadar bu sayıyı 8 bine çıkarmış olacağız.” dedi.

Karadeniz’de keşfedilen gazla yaklaşık 1,5 milyon hanenin günlük doğal gaz ihtiyacı karşılanıyor

Bayraktar, Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda keşfedilen yerli gazın üretimine başlandığına işaret ederek, “Geçen nisanda karaya çıkardığımız gazı, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ hattına bağladık. Şu an için sisteme verdiğimiz günlük 4 milyon metreküplük gazla yaklaşık 1,5 milyon hanenin günlük doğal gaz ihtiyacını karşılayabiliyoruz.” ifadesini kullandı.

Doğal gaz üretiminin ilk aşamada günlük 10 milyon metreküpe, birkaç yılda ise 40 milyon metreküpe çıkacağını dile getiren Bayraktar, “Böylece doğal gazda dışa bağımlılığımızı yaklaşık yüzde 30 oranında azaltmış olacağız. Bunun cari açığın azaltılması noktasında da büyük katkısı olacak.” diye konuştu.

Bakan Bayraktar, Karadeniz’de, Akdeniz’de ve ayrıca kara alanlarında yeni keşifler için gece gündüz çalışmaya devam edildiğini bildirdi.

Bayraktar, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki deprem felaketleri sonrası canını ortaya koyarak, kahramanca insanların yardımına koşan madencilere teşekkür etti.

Bir can daha kurtarabilmek için gece gündüz enkaz başında çalışan madencilerin başarısını ülke ve tüm dünyanın takip ettiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Biz de bakanlık olarak, madencilerimizin bu tecrübesini afet koordinasyonu kapsamında kurumsal bir yapı haline getirmek için çalışmalara başladık. Allah bizlere bir daha böyle acılar ve felaketler yaşatmasın. Bir araya geldiğimiz bu önemli kura çekimi vesilesiyle bundan bir yıl önce, 14 Ekim 2022’de Amasra’da elim bir maden kazasında hayatını kaybeden 42 madencimiz başta olmak üzere tüm maden şehitlerimizi de rahmetle anmak istiyorum. Kura sonuçlarının herkese hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan: Madencilerimizin yanında olduğumuzu hep gösterdik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise İŞKUR aracılığıyla başvurularını aldıkları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde, noter huzurunda yapılacak elektronik kura çekilişiyle Zonguldak’ta 1500 kişiyi daha iş ve aş sahibi yapacaklarını söyledi.

Işıkhan, haftaya da Bartın’da 400, Karabük’te 100 kişiyi TTK bünyesinde istihdam edeceklerini kaydetti.

Zonguldak’la özdeşleşen taş kömürünün önemine işaret eden Işıkhan, taş kömürünün aynı zamanda çeşitlendirilmiş enerji kaynaklarına olan bağımlılığı azaltma konusunda da önemli bir yere sahip olduğunu anlattı.

Işıkhan, madenciliğin büyük bir özveri ve çaba gerektiren nadir mesleklerden olduğunu, madenin “selametle” diyerek girilen, “geçmiş olsun” diyerek çıkılan bir ekmek kapısı olduğunu aktararak “Madencilerimiz, ellerindeki kömür karasıyla ülkemizin, milletimizin, evlatlarının ve evlatlarımızın geleceğini aydınlatan fedakar emekçilerimizdir. Bu anlamda bizim için hem kutsal hem de değerli bir alanı temsil etmektedir.” diye konuştu.

Bakan Işıkhan, 1848’ten beri Türkiye’nin kömür madenciliği sektörüne öncülük eden Türkiye Taşkömürü Kurumunun da yaklaşık 9 bin personeliyle bu alın terine ev sahipliği yaparak enerji sektöründe kritik bir rol oynadığını vurgulayarak kurumun, ülkenin enerji ihtiyaçlarını karşılama ve istihdam noktasındaki değerli katkılarını takdirle izlediklerini, her geçen gün daha da büyüyerek Türkiye’nin yüz akı kurumları arasında yer almaya devam edeceğine yürekten inandıklarını kaydetti.

İş sağlığı ve güvenliğinin madencilik mesleği söz konusu olduğunda kendileri için ayrı bir önem taşıdığını belirten Işıkhan, şöyle devam etti:

“Bizim de öncelikle insani olarak sonra da çalışma alanımız nedeniyle iş sağlığı güvenliği konusu bizim için ayrı bir yere sahiptir. Maden işçilerimizin güvenliği ve refahı bizim için her şeyden daha önemlidir. Bu konuda bugüne kadar çok önemli uygulamaları hayata geçirdik. Madende çalışanlara asgari ücretin en az iki kat olarak uygulanmasını sağladık. Yer altında çalışan maden işçilerinin emeklilik yaşını 50’ye düşürdük. Maden kazalarında hayatını kaybedenlerin SGK borçlarının silinmesini, hak sahiplerine koşulsuz ölüm aylığı bağlanmasını, yakınlarına kamuda istihdam hakkını sağladık. Yeraltı madenlerinde personel takip sistemi, sığınma odaları ve oksijenli kurtarıcıların kullanılmasını zorunlu kıldık. Böyle hayati konularda tüm düzenlemeleri tereddütsüz hayata geçirerek madencilerimizin yanında olduğumuzu hep gösterdik.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TTK’ye iş sağlığı ve güvenliği noktasında sürekli kendini yenilemesi dolayısıyla teşekkür eden Işıkhan, gerek İŞKUR vasıtasıyla gerekse doğrudan gerçekleştirdikleri işbirliği ve koordinasyonla TTK’nin çalışmalarına olan desteklerini sürdürmeye devam edeceklerini anlattı.

Işıkhan, TTK Genel Müdürlüğü ve bağlı iş yerlerinin yer altı işlerinde daimi işçi statüsünde “pano-ayak üretim işçiliği”nde çalıştırılacak kişilere muvaffakiyetler dileyerek “Türkiye Yüzyılı hedefimiz doğrultusunda ülkemizin ekonomisine sağlayacağınız katkıların ne kadar kıymetli ve mühim olduğunu bilmenizi isterim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ülkeyi; işçisi, işvereni, sivil toplumu, kamu ve özel sektör kurumları olarak hep birlikte 2023’e taşıdıklarına işaret eden Işıkhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşallah önümüzde duran çok daha büyük hedeflere de ülkemizi yine hep birlikte omuzlayarak taşıyacağız. Bugün burada olmamıza vesile olan istihdam imkanının oluşmasına liderlik eden Sayın Cumhurbaşkanı’mıza, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar Bey’e, bu sürecin titizlikle yürütülmesinde emeği geçen ve başarıyla tamamlanmasını sağlayan tüm çalışma arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Çekilecek kuralarımızın, işe yerleştirilecek çalışanlarımız ve kıymetli aileleri başta olmak üzere tüm Zonguldaklı hemşerilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

“Çatışmaların bir an evvel son bulmasını diliyorum”

Işıkhan, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaya değinerek “Hepimizi derinden sarsan önemli bir gündem. Kanayan yaramız Filistin’de şehit edilen kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Gazze’deki kardeşlerimize yönelik maalesef katliam denilesine varan saldırılar söz konusu. Savaşın bile bir hukuku var. Küçük bir kara parçasına sıkıştırılan Gazzelilerin elektriğini, suyunu, yemeğini kesmenin ne hukukta ne de vicdanda yeri bulunmaktadır. Bu yüzden de tüm dünyayı insanlığa ve vicdana davet etmek istiyorum. Bu çatışmaların da bir an evvel son bulmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Işıkhan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Vali Osman Hacıbektaşoğlu, Zonguldak AK Parti milletvekilleri Muammer Avcı, Saffet Bozkurt ve Ahmet Çolakoğlu ile CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Belediye Başkanı Ömer Selim Alan ile Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, kura çekti.

Kurada ismi çıkanlar, sevinç yaşadı.

Öte yandan TTK’de çalışan maden işçileri de giydikleri iş elbiseleri ve taktıkları baretleriyle kura çekim törenine katılarak, madenci adaylarına moral ve destek verdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.