DOLAR 32,2617
EURO 34,8994
ALTIN 2.426,48
BIST 10.479,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
20°C
Hafif Yağmurlu
Per 23°C
Cum 26°C
Cts 29°C
Paz 30°C

‘Büyük mükelleflere özel vergi dairesi’ modeli Ankara’da uygulanmaya başlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, büyük mükelleflerin iş ve işlemlerini hızlı şekilde sonuçlandıracak, hizmetlerin, sektörde uzmanlaşmış personelle iletişim kurularak yürütüleceği “Kurumlar Vergi Dairesi Modeli”ni hayata geçirdi.

‘Büyük mükelleflere özel vergi dairesi’ modeli Ankara’da uygulanmaya başlandı
15.02.2022
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, büyük mükelleflerin iş ve işlemlerini hızlı şekilde sonuçlandıracak, hizmetlerin, sektörde uzmanlaşmış personelle iletişim kurularak yürütüleceği “Kurumlar Vergi Dairesi Modeli”ni hayata geçirdi.

Ankara

Başkentin büyük ve kurumsal mükelleflerine hizmet vermek üzere kurulan “Ankara Kurumlar Vergi Dairesi” bu yıl faaliyete başladı.

Daire, İstanbul’daki Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığının faaliyetlerine benzer şekilde yeni bir modelle mükelleflerine hizmet veriyor.

Yeni vergi dairesinin mükellefleri, aktif büyüklüğü, sermaye ve satış tutarları, çalıştırılan işçi sayısı ve tahakkuk-tahsilat gibi ölçütler dikkate alınarak seçildi.

Mükelleflere, bankalarda hizmet veren kurumsal müşteri temsilcileri gibi, sektörlerinde uzmanlaşmış personel birebir iletişim kurarak hizmet sağlıyor. Projenin, verimliliğinin ve mükellef memnuniyetinin değerlendirilmesinin ardından diğer büyükşehirlerdeki vergi dairelerine de örnek teşkil etmesi bekleniyor.

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Yüksel Duman, AA muhabirine, vergilerin, kamu harcamalarının en önemli finansman kaynağı olduğunu, bir yandan da ekonomik ve sosyal politikaların önemli bir uygulama aracı haline geldiğini söyledi.

Vergisel uygulamalarda ölçek, bölge ve sektör verilerinin ekonomik politikaların belirlenmesinde önemli rol oynadığına işaret eden Duman, sektör ve ölçek hacimlerinin birlikte değerlendirilmesinin b​üyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerin ortak sorunlarının bilinmesi ve hizmet niteliklerinin buna göre geliştirilmesi için gerekli olduğunu bildirdi.

Duman, Ankara’nın, Türkiye’nin toplam kurumlar vergisi içindeki payının 26 milyar 991 milyon 430 bin lira tahakkukla yüzde 18,5’ini oluşturduğuna dikkati çekerek, “Bu orana etki eden başta savunma sanayisi olmak üzere, Türkiye’nin stratejik yatırımlarını gerçekleştiren büyük mükellefler bulunmaktadır. Ankara Kurumlar Vergi Dairesine bağlanan 672 kurumsal şirket, kentte toplanan kurumlar vergisinin yaklaşık yüzde 85’ini karşılamaktadır.” dedi.

Personel, mükellefle birebir iletişime geçecek

Duman, gelişen ekonomik faaliyetlerin Ankara’yı sanayi, teknoloji, bilim, eğitim, sağlık ve ticaret kenti haline getirdiğini belirterek, Türkiye’nin önemli ve stratejik yatırımlarından şehir hastaneleri, otoyollar, limanlar, enerji ve savunma sanayi projelerinin Ankara’nın kurumlar vergisi mükellefleri tarafından yapıldığını ifade etti.

Başkentin sanayi ve ticaret konusundaki hızlı yükselişine ayak uyduracak, bu şirketlere hem değer katacak hem de iş ve işlemlerini hızla sonuçlandıracak bir vergi dairesi modeline geçtiklerini vurgulayan Duman, “Bu proje aynı sektörde faaliyet gösteren mükelleflerin sorunlarının hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamakla birlikte, sektörel uzmanlaşma ve kurumsal bilgi birikiminin oluşmasına katkı verecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Duman, Ankara Kurumlar Vergi Dairesi içinde her personele, aynı sektörde faaliyet gösteren 20-25 mükellefin bağlandığı bilgisini vererek, “Personelimizin, mükellefleriyle birebir iletişime geçerek, ziyaret ederek, vergi dairesi ile mükellef arasındaki iletişimi en üst düzeye çıkarmasını hedefliyoruz.” dedi.

Personelin tamamının, vergi dairesi faaliyete geçmeden önce tüm vergi mevzuatına yönelik eğitimden geçirilmek suretiyle mevcut bilgilerinin yenilenmesi ve yetkinliklerinin artırılmasının sağlandığını belirten Duman, gelecek dönemde de her sektörün kendi dinamiklerinin getirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda mevzuat bilgilerinin güncellenmesini ve uzman personelin eğitimlerinin gerçekleştirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

Duman, Ankara Kurumlar Vergi Dairesinin hizmet verdiği mükelleflerin, belli bir aktif büyüklüğe sahip, çalıştırdığı işçi sayısı ile istihdama önemli ölçüde katkı sağlayan, faaliyetlerinde süreklilik arz eden, vergi ödevlerini süresinde yerine getirenlerden oluştuğunu anlattı. Bu koşullar sayesinde söz konusu mükelleflerin itibarına da olumlu katkı verileceğine dikkati çeken Duman, sektörel uzmanlaşmayla az sayıdaki mükellefe daha nitelikli hizmet sunulmasının sağlanacağını, böylece ortaya çıkabilecek sorunların çözümünün hızlanacağını dile getirdi. Duman, vergiye ilişkin iş ve işlemlerde karşılaşılması muhtemel gecikmelerin yaşanmasının da bu sayede minimuma indirileceğini söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.