DOLAR 32,2301
EURO 34,8589
ALTIN 2.421,40
BIST 10.479,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 20°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
20°C
Hafif Yağmurlu
Per 23°C
Cum 26°C
Cts 29°C
Paz 30°C

Sınır ticareti uygulamalarında limit kullanımlarına açıklık getirildi

Sınır ticareti uygulamalarında İthalat Uygunluk Belgesi kapsamında kullanılmayan limitler, belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde aynı takvim yılı içinde tekrar dağıtılabilecek.

Sınır ticareti uygulamalarında limit kullanımlarına açıklık getirildi
23.12.2021
A+
A-

Sınır ticareti uygulamalarında İthalat Uygunluk Belgesi kapsamında kullanılmayan limitler, belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde aynı takvim yılı içinde tekrar dağıtılabilecek.

Ankara

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sınır Ticaretinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye’de sınır ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Sınır Ticaretinin Düzenlenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı”nın yürütülmesi safhasında ortaya çıkan ihtiyaçlar sonucu yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile mülga bakanlıklar ve taşra teşkilat yapılanmaları güncellenirken terimler daha açık ve anlaşılabilir şekilde tanımlanmıştı.

Ayrıca, sınır ticareti il değerlendirme komisyonunun karar alma sürecinde güncelleme yapılırken ithalat değer limitlerinin bir sonraki takvim yılına devredilemeyeceğine, ithalatta tek ve maktu vergi uygulanmasında karşılaşılan tereddütlerin giderilmesini teminen kararın ilgili maddelerinde düzenleme yapılmıştı. Sınır ticareti kapsamında gözetim uygulamasına tabi ürünleri ithal etmek isteyen esnaf ve tacirin uygulamada karşılaştığı bürokratik işlemlerin de azaltılması sağlanmıştı.

Söz konusu karar çerçevesinde sınır ticareti uygulamalarına ilişkin usul ve esasları belirleyen “Sınır Ticaretinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ”de de Cumhurbaşkanı Kararı’ndaki düzenlemelere istinaden değişikliğe gidildi.

Buna göre, İthalat Uygunluk Belgesi kapsamında kullanılmayan limitler, bu tebliğ hükümleri dikkate alınarak valilikçe yürürlüğe konulan yönergede belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde aynı takvim yılı içinde tekrar dağıtılabilecek.

Öte yandan, Türkiye ile Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, İran, Mısır, Moldova ve Şili arasındaki bazı tarım ürünleri ithalatında tarife kontenjanları uygulanmasına ilişkin Ticaret Bakanlığı tebliğlerinde de değişikliğe gidildi.

Bu kapsamda, Türkiye ile söz konusu ülkeler arasında akdedilen uluslararası anlaşmalar uyarınca bazı tarım ürünleri ithalatında mevcut tarife kontenjanlarının dağıtım yönteminde revizyon yapıldı. Tarife kontenjanlarında kotaların dağıtım usulüne ilişkin de düzenlemeye gidildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.